Do brankářské výstroje mě to táhlo odjakživa,“ prozrazuje Lukáš Sterenčák

Převzato z www.http://hokejbal-cv.hokejbal.cz

Autor Iva Janoušková

Rozhovor – Nejdřív chytal fotbal, když ve Svitavech postavili hřiště, měl jasno. V letošní sezoně střídá dres druholigových českotřebovských Kohoutů a prvoligových brněnských Buldoků a s oběma týmy je po podzimu v TOP 3. Jaký byl podzim a jak vypadá jeho zimní příprava, to v rozhovoru prozradil brankář, který loni vychytal České Třebové druholigový titul, Lukáš Sterenčák.

S Českou Třebovou jste coby úřadující mistři po podzimu v tabulce třetí, jak podzim Kohoutů hodnotíte? 

Vzhledem k tomu, že podzim v našem podání nebývá úplně ideální, tak ho musím hodnotit vcelku pozitivně. Po úvodní prohře přišlo probuzení v podobě 6 vítězství v řadě a 5 bodový polštář na čele tabulky, což ovšem přineslo do kabiny řekl bych až moc velkou pohodu a domnělý pocit, že to půjde samo. To se hned projevilo v domácím zápase se Svitavami, kde místo povinných bodů přišla zpackaná prohra. Následovalo poměrně jednoduché vítězství s oslabenou rezervou Svítkova a další prohra v Žamberku, v této sezóně již druhá. Závěr podzimu jsme tedy mohli zvládnout lépe, ve výsledku ale ztrácíme jen 3 body na první Chlumec (se zápasem k dobru) a ty můžeme smazat hned prvním domácím utkáním na jaře, kdy k nám dorazí právě tým z Chlumce nad Cidlinou.

V čem tkví síla českotřebovského týmu?  

Řekl bych, že hlavní síla tkví zejména ve zkušenostech našich hráčů, dobré partě a kvalitní taktické přípravě. Roky působení v první lize a stejně tak extraligové zkušeností některých hráčů jsou na naší hře určitě znát a naše rychlá kombinační hra se spoustou výměn často zamotá hlavu našim soupeřům. K tomu ovšem potřebujeme hrát stabilně ve stejné sestavě, a to se nám jaksi zatím v podzimní části soutěže nedaří, tento podzim jsme hráli v takové sestavě pouze jeden zápas v Heřmanově Městci. Nicméně věřím, že na jaře se zase omluvenky ustálí a zejména na play-off budeme dobře připraveni a sehrání na obhajobu titulu, která určitě s ohledem na letošní kvalitu a vyrovnanost druhé ligy, nebude vůbec jednoduchá.

Krom druhé ligy oblékáte i dres prvoligových Buldoků Brno. Jak se vaše spolupráce urodila a jak se vám v Brně chytá?

Do Brna jsem se dostal do jisté míry celkem náhodou, když mě řekl bych z frustrace oslovil Ondra Jelínek, který v České Třebové hostoval, když se hrála 1. liga, jestli nechci jít chytat do 120 km vzdáleného Brna a tak nějak očekával moji prvotní odpověď, jestli se nezbláznil (směje se). Nasadil mi ovšem brouka do hlavy a po shlédnutí rozpisu a poradě s mou drahou polovičkou převládla touha hrát opět vyšší soutěž, která mě přivedla i do České Třebové. A jak se mi v Brně chytá? Řekl bych že skvěle. Někteří kluci si mě pamatovali ze vzájemných zápasů a tým mě přijal bez problému a já se jim odvděčil tím, co ode mě očekávali a když bylo třeba, tak jsem podržel a pomohl týmu k důležitým vítězstvím. No a když se k tomu přidalo skvělé nasazení a touha po vítězství celého týmu, který to nikdy nevzdal za nepříznivého stavu, tak z podzimu byla ve výsledku pořádná jízda 7 vítězství v řadě a druhé místo tabulky, což bych před tímto střídavým startem ani v tom nejlepším snu neočekával.

Jaká byla vaše cesta do brankářské výstroje? Byla přímá nebo oklikou přes tu hráčskou?

Do brankářské výstroje mě to táhlo odjakživa, zprvu jako dítě jsem střežil pouze bránu fotbalovou, ale u domu jsem téměř každý den trávil oblečen do výstroje z molitanu, kartonu a lapačky z kšiltovky a zažíval své Nagano a hrál si na Haška, který byl v té době mým vzorem. No a když se v roce 2000 postavilo ve Svitavách hokejbalové hřiště, tak bylo hned jasno, jaký sport zaplní dnes již téměř 20 let mého volného času. Do hráčské výstroje jsem se také na nějakou tu sezónu oblékl, když jsem chytal za starší dorost a hrál za mladší.

Jak vypadá váš týden z pohledu tréninků?

V současné době se rozjíždí kondiční příprava jak v Brně, tak v České Třebové, já se ovšem díky vzdálenostem na dojíždění připravuji individuálně. Většinu mého tréninkového týdne vyplňuje hokej, který mi vždy skvěle vyplní zimní pauzu a na jaře je na co navázat. K hokeji postupně zapojím nějaké domácí posilování a protahování, abych byl na velice náročné jaro dobře připraven.

Tým Buldoků má v Brně asfalt, Česká Třebová také, řada hřišť je ale na plastu. Na jakém povrchu se vám chytá lépe?  

Věřím, že pokud by dostal stejnou otázku jakýkoliv hráč, byla by drtivá většina odpovědí plast, zejména s ohledem na kvalitu asfaltu v Brně, ale stejně tak ne zcela povedenému novém povrchu v České Třebové. Z pohledu brankáře v tom ovšem nevnímám žádný větší rozdíl, na asfaltu jsem vyrůstal a odchytal většinu zápasů. Plast mi ovšem nijak nevadí, a hlavně mi neničí výstroj, takže bych zejména na tréninky plast uvítal. Jediné, na co si musím dávat na plastu více pozor, jsou různé odrazy, kdy na plastu míček dostane vysokou rotaci a odráží se nepředvídatelně. No a občas si také musím dát pozor také na to, aby mi nespadl na hlavu některý z mých nevhodně obutých spoluhráčů (usmívá se).

Na závěr odbočka: od podzimní části jste s Dominikem Macenauerem začali psát upoutávky pro náš východočeský web, prozraďte, jak vaše spolupráce vypadá?

S Dominikem jsme se o tom bavili už poměrně dlouho, ale nemohli jsme najít čas se na tom domluvit. Hokejbal je pro nás oba srdcová záležitost a hodně se o něm bavíme a vše kolem sledujeme. Dominik je navíc aktivní také jako rozhodčí, takže máme společně o druhé lize poměrně dobrý přehled. A jelikož nám přišlo škoda, že se nejvyšší regionální soutěži věnuje velice malý prostor a nic nového a zajímavého se člověk nedozví, tak jsme se po určité době rozhoupali a rozhodli se přidat ruku k dílu a pokusit se přidat upoutávkám trochu více atraktivity, faktů a zajímavostí. Každý si vezmeme 2 zápasy, které samostatně sepíšeme a následně navzájem probereme a případně upravíme, aby bylo vše co nejvíce objektivní, jelikož píšeme i o týmech, ve kterých sami hrajeme. Určitě máme v plánu přidat kromě upoutávek nějaké další články a snad se do začátku sezóny pořádně domluvíme co a jak.

 

Díky za rozhovor.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *